A Goldman is csak spekulál
Tavaly nyár óta hatalmas esést produkált az olaj, és könnyen lehet, hogy a lejtmenetnek még nincs vége, a Goldman Sachs elemzője friss prognózisában rövidtávon 20 dolláros olajárat jelez előre. A Goldman szerint a nagymértékű túlkínálat nyomhatja évtizedek óta nem látott mélységbe az árakat – írja a Business Insider.
A Goldman globális nyersanyagpiaci elemzésekért felelős részlege igen pesszimista olajár jóslattal állt elő, a szakértők szerint rövidesen egészen 20 dollárig eshet az olajár. A Goldman szerint a piacon jelen lévő erőteljes túlkínálat nyomhatja évtizedek óta nem látott mélységbe az olajárat.
A Goldman úgy látja, a piaci túlkínálat szintje nagyobb, mint amire korábban számítottak, előrejelzésük szerint pedig ez a szintű túlkínálat 2016-ban is megfigyelhető lesz majd. Ezt elsősorban azzal magyarázzák, hogy az OPEC-országok kitermelése várhatóan tovább nő, a nem OPEC-kitermelés viszont ellenálló, Kína és a többi fejlődő ország növekedési kockázatai pedig gyengítik a keresleti oldalt.
Bár a 20 dolláros olajár nem az alap forgatókönyv a befektetési banknál, megjegyzik, hogy ennek egyre nagyobb a bekövetkezési valószínűsége. Ilyen mélységben az olaj legutóbb az 1990-es években tartózkodott, persze az akkori és a mostani 20 dollár azért merőben más érték.
A Goldman alap forgatókönyvében 1 hónapos időtávon 38 dolláros olajár szerepel, 12 hónapos időtávon pedig 45 dollár. Ez jelentős csökkentés a korábbi várakozásokhoz képest, amikor még 45, illetve 60 dollárral kalkuláltak 1 és 12 hónapos időtávon.
A Goldman úgy véli, az olajár jelentősebb emelkedéséhez a nem OPEC-termelésnél erőteljes alkalmazkodásra van szükség, a szakértők szerint az amerikai kitermelőknek egész egyszerűen ki kellene vonulni a piacról.
Forrás: portfolio.hu
A Goldman is csak le akarja nyomni az árat azért ír ilyeneket.
A rövid távú prognózisa igen pontos, de hogy 20 dollár legyen az olaj ára ….. azzal jó időre előrevetítenék hogy nulla(csökkenő és a nullához konvergáló) növekedés mellett maradni fog az alacsony alapkamat az USA-ban, ráadásul mindez semmitmondó vagy romló vállalati eredményességek mentén.